Home » Aktualności » Co słychać w Alior Bank SA

Co słychać w Alior Bank SA

W dniu 16.10.2024 roku odbyło się spotkanie ZZ z Pracodawcą w tematach:

  1. Zasady współpracy z Organizacjami Związkowymi – w ramach zakładowego układu zbiorowego pracy – omówienie propozycji pracodawcy,
  2. Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy – omówienie bieżącego stanu prawnego oraz omówienie planowanego harmonogramu prac,
  3. Regulamin Pracy – omówienie propozycji zmian po stronie pracodawcy,
  4. Zasady premiowe dla pracowników sieci sprzedaży – omówienie planowanego harmonogramu prac.

Pracodawca zobowiązał się, że bliżej terminu spotkania prześle do strony związkowej materiały do analizy, niestety zabrakło spełnienia tej deklaracji po stronie Banku.

3 godzinne spotkanie nie przybliżyło nas ani o krok do spraw ważnych dla pracowników Banku.

Pracodawca najbardziej skupiał się na ustaleniu zasad współpracy ze związkami zawodowymi (dla nas to sprawa dużo mniejszej wagi).

Strona społeczna wielokrotnie podkreślała, że priorytetem rozmów powinien być Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy.

Na końcu spotkania zawnioskowaliśmy o przekazanie regulacji, na których będziemy pracowali.

Konfederacja Pracy złożyła też na spotkaniu formalny wniosek o przedstawienie stronie związkowej wykonania budżetu ZFŚS za rok 2024, aby jak co roku urealnić, tj. podnieść wysokość świadczenia świątecznego o niewykorzystane środki.

Społeczny Inspektor Pracy – kto to jest i czym się zajmuje?

Społeczny Inspektor Pracy, to wybrany przez załogę pracownik powołany do ochrony Twoich praw pracowniczych oraz zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w Twoim środowisku pracy.

Głównym zadaniem SIP-a jest dbanie o bezpieczeństwo i higienę w miejscu pracy oraz zgłaszanie do Pracodawcy uchybień w zakresie przepisów BHP i prawa pracy, a w szczególności:

· prowadzenie kontroli stanu BHP w zakładzie pracy, w tym maszyn, urządzeń i środków ochrony indywidualnej,

· zgłaszanie pracodawcy stwierdzonych nieprawidłowości i występowanie z wnioskami o ich usunięcie,

· uczestniczenie w badaniach dotyczących chorób zawodowych czy wypadków przy pracy,

· wspieranie   pracowników w sprawach przepisów BHP i prawa pracy,

· wspieranie pracowników w kontaktach z pracodawcą i organami nadzoru dotyczącymi warunków pracy (np. Państwową Inspekcją Pracy),

· bezpośredni nadzór nad przestrzeganiem przepisów prawa pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym: czasu pracy, urlopów, wynagrodzeń i innych świadczeń pracowniczych.

W każdym zespole w danej lokalizacji może być wybrany jeden Społeczny Inspektor Pracy, którego działania mają realny wpływ na poprawę warunków pracy w bezpośrednim otoczeniu.

Jeżeli Twój Zespół znajduje się w kilku lokalizacjach, to SIP-ów może być tylu, ile jest lokalizacji danego Zespołu.

Konfederacja Pracy dba o to, aby wybory odbywały się w sposób transparentny – na podstawie Regulaminu przesyłanego przez naszą organizację.

Zgodnie z naszym Regulaminem Kandydatem na SIP może zostać pracownik, który posiada co najmniej dwuletni staż pracy w sektorze bankowym i co najmniej roczny staż pracy w Alior Banku oraz jest członkiem naszej organizacji związkowej.

W wyborach Społecznego Inspektora Pracy biorą udział Wszyscy pracownicy z Zespołu w danej lokalizacji.

Co ważne Społeczny Inspektor Pracy jest wybierany na 4-letnią kadencję, w tym czasie jest osobą podlegającą szczególnej ochronie, która przedłuża się jeszcze na rok po zakończeniu kadencji.

Oznacza to, że zakład pracy nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem pełniącym funkcję Społecznego Inspektora Pracy w czasie trwania mandatu oraz w okresie roku po jego wygaśnięciu, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia (tzw. dyscyplinarka).

W takim wypadku rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić po uprzednim uzyskaniu zgody właściwej organizacji związkowej. Konfederacja Pracy zaprasza do kontaktu osoby zainteresowane pełnieniem funkcji Społecznego Inspektora Pracy (SIP).

Z przyjemnością przybliżymy kandydatom bardziej szczegółowe informacje o roli Społecznej Inspekcji Pracy w zakładzie pracy i oczywiście pomożemy zorganizować wybory w Waszych jednostkach organizacyjnych, w tym przygotowanie niezbędnej dokumentacji.

W przypadku zmiany jednostki organizacyjnej, należy zgłosić do nas konieczność przeprowadzenia wyborów w nowej strukturze organizacyjnej.

Jeśli czujesz, że warto działać na rzecz poprawy warunków pracy, by pracowało się w Aliorze bezpiecznie i w przyjaznym środowisku, to czekam na Twój ruch

– wyślij zgłoszenie mailowo: lidia.halyno-bielska@alior.pl lub zadzwoń tel. 666 865 560